Ovlivní evidence na úřadu práce datum nároku na poměrný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, mám známou, nar. 12/1955, 3 děti. Většinu svého produktivního života živnostničila, ale je zřejmé, že také mnohé zanedbala. Onemocněla a poslední necelé dva roky je v evidenci ÚP (na ÚP nikdy před tím nebyla). Dle informativního os. listu důchodového pojištění se jí započetlo 20 let a cca 77 dnů. Dle výpočtové tabulky “stanovení dne vzniku nároku na starobní důchod” by jí byl nárok vznikl už 8/2014. Protože je však její doba pojištění kratší než 30 let, fakticky jí nárok vznikne až 4/2024. Na ÚP jí cosi říkali o započtení tří let v evidenci. Ráda bych věděla, jak konkrétně evidence na ÚP ovlivní termín 4/2024? Co by mohla udělat pro to, aby nárok vznikl dříve? Brzy jí bude třiašedesát a šest let je hrozně dlouhá doba. Mnohokrát děkuji za odpověď, radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovlivní evidence na úřadu práce datum nároku na poměrný starobní důchod?

Evidence na úřadu práce se při výpočtu důchodu hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku. V tomto případě mohou být započteny tři roky evidence + doba, kdy byla případně vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.

Evidence na úřadu práce nijak datum vzniku nároku na tzv. poměrný starobní důchod (v dubnu 2024) neovlivní. V době od srpna 2014 do dubna 2024 musí vaše známá pro vznik nároku na starobní důchod získat 30 let pojištění, což podle všeho není ani teoreticky možné. Pro přiznání poměrného starobního důchodu v dubnu 2024 vaší známě stačí získat 20 let pojištění (příp. 15 let bez náhradních dob), což zřejmě splňuje a od tohoto data jí bude přiznán starobní důchod. Pro člověka, který získal pouze dvacet let pojištění (je otázkou, zda jde o dobu pojištění, protože z údaje na informativním osobním listě vycházet nelze), v tomto směru žádná rada není.

S ohledem na špatný zdravotní stav by vaší známé mohl být přiznán invalidní důchod, ale opět musí být získána potřebná doba pojištění (mimo uznání invalidity).