OSVČ a přiznání invalidního důchodu 3. stupně

Otázka:

dobrý den rád bych se zeptal 
jsem OSVČ a v současné době 
mám pozastavenou živnost od června 2013, 
jsem na úřadu práce od června 2013 
byl mi přiznán ze zdr. důvodů inv. důchod 3. st. od února 2014 
1. jaká bude výše mého inv. důchodu a jak se vypočítává 
2. kdy musím zrušit registraci na úřadu práce 
3. kolik si můžu vydělat jako zaměstnanec a jaké bude mít 
zaměstnavatel finanční zvýhodnění 
4. koli můžu vydělávat jako OSVČ 
děkuji za odpovědi 

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

OSVČ a přiznání invalidního důchodu 3. stupně

Doporučuji vám přečíst si článek o výpočtu starobního důchodu (výpočet invalidního důchodu je téměř totožný). Vzhledem ke složitosti výpočtu jistě pochopíte, že vám nejsem schopen sdělit „jaká bude výše vašeho invalidního důchodu“. Určit výši důchodu zde dopředu pouze za jistých okolností, např. u velmi mladých invalidů.

Na přesném datu ukončení evidence na úřadu práce se domluvte s referentkou, za kterou na úřad práce docházíte. Úřad práce vás zřejmě odhlásí zpětně k datu vzniku invalidity.

Výdělkům invalidních důchodců jsme se v důchodové poradně již několikrát věnovali, stejně tak máte informaci o možném výdělku uvedenu v článku o invalidním důchodu. Výdělečná činnost není nikterak omezená. Zaměstnavatel žádné úlevy při zaměstnávání invalidního důchodce ve třetím stupni invalidity nemá. Zaměstnavatelé nad 25 zaměstnanců jsou povinni zaměstnávat určitou část zaměstnanců (4 %) se zdravotním postižením, příp. odebírat zboří od zaměstnavatelů, kteří zdravotně postižené zaměstnávají. Pokud tuto podmínku nesplní, jsou sankcionováni. Nedostat pokutu však asi nelze považovat za zvýhodnění. Vy si budete moci uplatňovat vyšší slevu na dani oproti občanovi bez invalidního důchodu – 5.040 Kč ročně.