Odcházím o celé 4 roky dříve do předdůchodu. Má smysl si platit sociální pojištění jako OSVČ?

Otázka:

Dobrý den, odcházím o celé 4 roky dříve do předdůchodu. Vím, že se bude jednat o tzv. vyloučenou dobu, za kterou se mi následně při výpočtu starobního důchodu sníží jeho výše cca. 300 kč za jeden rok. Mělo by význam během těchto 4 let si platit na základě živnostenského listu minimální sociální pojištění a tím si následný starobní důchod „vylepšit“? Předpokládám, že by šlo o příležitostnou práci s menším výdělkem.
Pokud vím, tak by se mi měl za každý takto odpracovaný – zaplacený rok pojistného, zvýšit následně základ pro výpočet důchodu o 4×1,5 %??
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odcházím o celé 4 roky dříve do předdůchodu. Má smysl si platit sociální pojištění jako OSVČ?

Vše je to o návratnosti. Minimální platba sociálního pojištění OSVČ v letošním roce činí 2 944 Kč. Podle plánu vlády, by tato částka měla v příštích letech výrazněji stoupnout. Budete se ale držet při zemi a budu počítat že byste v následujících letech zaplatil v průměru 3 500 Kč měsíčně. Za 48 měsíců zaplatíte 168 000 Kč. Čtyři roky pojištění navíc by vám mohly starobní důchod zvýšit o cca 1 200 Kč až 1 500 Kč. Návratnost takového postupu pak bude 112 až 140 měsíců, takže okolo 11 až 14 let. A to nepočítám platby zdravotního pojištění, které byste také zřejmě odváděl (i přesto, že budete státním pojištěncem). Sám zvažte, zda má takový postup smysl.