Od roku 1995 pobírám invalidní důchod a proto mi vznikne nárok na starobní důchod až v 65 letech

Otázka:

Je mi 63 let, mám 2 děti. Od 1995 pobírám ČID,proto mi vznikne nárok na starobní důchod až v 65letech,za roky2O15 a 2O16 jsem si zaplatil minimální důchodove pojištění a chtěla bych vědět když si budu platit další tři roky minimální duchodové pojištění,jak se mi to promítne na výši starobním duchodu a jestli se mi to vyplatí

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od roku 1995 pobírám invalidní důchod a proto mi vznikne nárok na starobní důchod až v 65 letech

Důchod od vyššího věku nemáte protože pobíráte invalidní důchod, ale protože zřejmě nesplňujete podmínku potřebné doby pojištění. Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji zde. Výši starobního důchodu ovlivňuje počet získaných let pojištění (který je v tomto případě důležitý) – čím více let pojištění získáte, tím je důchod vyšší. Získané vyměřovací základy již důležité nejsou. Zda se však vyplatí doplácet dobrovolní důchodové pojištění záleží na tom, jak dlouho budete starobní důchod následně pobírat.

Nevím, jak jste dospěla k věku vzniku nároku 65 let? Pokud by vám v tomto věku nárok na starobní důchod vznikl, dále doplácet důchodové pojištění si již nemůžete – § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.