Od r. 2014 jsem na úřadu práce. Je vhodné jít do předdůchodu, do předčasného důchodu, či si platit dobrovolné pojištění?

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám nevhodněji postupovat ohledně odchodu do důchodu. Do řádného starobního důchodu mám jít 13.3.2023. Od listodadu 2014 jsem vedený v evidenci ÚP, protože jsem dostal výpovédˇ od zaměstnavatele pro nadbytečnost.. Stále jsem v evidenci a nyní jsem si zaplatil dobrovolné důchodové pojištění za měsíce listopad, prosinec 2018. Nyní zvažuji, jak postupovat dále. Mám odpracováno 39 let + 3 roky na ÚP. Je vhodné jít do předdůchodu, anebo předčasného důchodu, či si platit dále dobrovolné pojištění pro rok 2019.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od r. 2014 jsem na úřadu práce. Je vhodné jít do předdůchodu, do předčasného důchodu, či si platit dobrovolné pojištění?

V tomto případě platí, že vhodnost jakéhokoliv postupu je otázkou návratnosti, jako to vysvětluji v tomto článku. Aby bylo možné říci, jak je dále nejlepší postupovat, museli bychom vědět, jak dlouho budete starobní důchod pobírat (což nikdo neví).

Srovnání předdůchodu a předčasného důchodu naleznete v tomto článku. Dobrovolné důchodové pojištění bych se neplatil – místo abyste od státu něco pobíral (předčasný starobní důchod), tak mu ještě platíte. Já bych volil žádost o předčasný starobní důchod k 3. 4. 2019, tj. pokrácený o 20,4 %. Nicméně toto krácení je opravdu velké, takže záleží na vašich osobních preferencích.