Od kdy bude platit zkrácení předčasnosti na tři roky před důchodovým věkem?

Otázka:

Dobrý den.
Mám odpracováno přes 40 let, od února 2023 jsem na Úřadu práce a v ochranné lhůtě jsem nemocná. Z ČSSZ mám z října 2022 doloženo, že do předčasného důchodu mohu jít 4. 7.2024. Nyní se jedná o změnách v předčasných důchodech, po schválení senátu a podpisu prezidenta z 26.7. kdy vláda ve třetím čtení odsouhlasila..Účinnost bude až 13 měsíců po zapsání ve Sbírce zákonů, to znamená podzim 2024? Jsem prvostupňová učitelka ZŠ, šikany ze strany zřizovatele, pár schopných ředitelů mi odvolali ..těžká doba….a zdraví mám jenom jedno. Stihnu svůj předčasný důchod ke 4.7.2024? Nikde o tom neříkají, tvrdí, že od září to bude platit. Rozumím tomu správně, že to tedy stihnu? Nebo si jen přeju?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od kdy bude platit zkrácení předčasnosti na tři roky před důchodovým věkem?

Změna, kdy bude vyžadováno pro přiznání předčasného důchodu získat 40 let pojištění a bude omezen pouze na 3 roky před dosažením důchodového věku má nabýt účinnosti prvním dnem třináctého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Pokud k vyhlášení dojde v srpnu 2023, bude účinnost těchto změn vycházet na 1. září 2024.

Změnu zákona o důchodovém pojištění ve třetím čtení neschválila Vláda ČR, ale Poslanecká sněmovna.

Oprava: V průběhu projednávání došlo ke změně a zkrácení předčasného důchodu na tři roky před důchodovým věkem má dojít zřejmě již od září 2023.