Obnoví se mi vdovský důchod, když začnu pečovat o vnučku?

Otázka:

Dobry den.Jsem narozena v kvetnu 1962.Manzel zemrel v dubnu 2016.Znovuobnovu vdovs. duchodu jsem mela od 1.zari 2017 a ukoncila k 7. prosinci 2017 /studium syna/, k tomuto datu skoncil.Pokud bych od 1.prosince 2019 chtela celodenne pecovat o v te dobe 8 mesicni vnucku do jejich 3 let,aby mohla dcera nastoupit zpet do prace,mohu dosahnout podruhe znovuobnoveni vdovs.duchodu? V praci mohu pozadat pouze o neplacene volno?Dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnoví se mi vdovský důchod, když začnu pečovat o vnučku?

Ne, péčí o vnučku si opětovné přiznání vdovského důchodu nezajistíte. Zákon o důchodovém pojištění sice umožňuje v případě, že vdova pečuje o nezaopatřené dítě, opětovně přiznat vdovský důchod, ale také se v zákoně uvádí:

Dítětem podle odstavce 2 písm. a) a b) se rozumí dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítě vdovy nebo bylo-li dítě aspoň jedním z nich převzato do dne smrti manžela do péče nahrazující péči rodičů.  (§ 50 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.)

Vaše vnučka jistě po vašem manželovi nepobírá sirotčí důchod a ani jste jí nemohli do dne úmrtí manžela převzít do péče nahrazující péči rodičů (protože se narodila po jeho úmrtí).