Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1973, muž zemřel 2018

Otázka:

Dobrý den,ráda bych se zeptala ohledně obnovy vdovskeho důchodu.Manžel zemřel 2018,ja jsem ročnik 1973,dve deti…pobirají sirotcí důchod a ukončeni studia bude zhruba roku 2029.Velmi děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1973, muž zemřel 2018

Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, podrobně vysvětluji v tomto článku. Aby vám vznikl nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musíte do dvou let od předchozího zániku nároku dosáhnout věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození. Ten je nyní stanoven na 65 let, věku o čtyři roky nižšího dosáhnete v 61 letech. Vdovský důchod tedy musíte pobírat do svých 59 let, abyste zákonem danou podmínku splnila do dvou let od předchozího zániku nároku na důchod.

Výše uvedené ale může změnit plánovaná důchodová reforma a to dvěma způsoby – může se zvýšit důchodový věk a tím i věk, které je třeba dosáhnout a mohou se změnit podmínky pro opětovné přiznání (mluví se o prodloužení doby ze dvou na pět let). Nic v tomto směru ale zatím není schváleno.