Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964

Otázka:

Dobrý den,
mám dotaz ohledně vdovského důchodu.
Mám manžela upoutaného na invalidní vozík po těžkém pracovním úrazu již 14 let. Pobírám příspěvek na péči. Nyní měl mrtvičku a prognóza je velmi špatná. Jsem narozena v roce 1964 a manžel v roce 1953. Pokud by se stalo to, že mi manžel zemře, jak by to bylo s vdovským důchodem, když pobíral invalidní důchod III. stupně z důvodu pracovního úrazu. Vychovala jsem 3 vlastní děti. Dříve snad byl nárok na vdovský důchod při úmrtí po pracovním úrazu bez přerušení a obnovy důchodu. Vím, že je to zvláštní dotaz, ale nedostanu se na OSSZ. Trávím veškerý čas u manžela. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964

Právní úprava, která ženě, která vychovala tři děti přiznávala vdovský důchod trvale neplatí už od 1. 1. 1996 (pracovní úraz obnovu mohl ovlivnit v případě práce v I. pracovní kategorii).

Současné podmínky máme popsány v článku o obnově vdovského důchodu. Pokud by vám nyní manžel zemřel, měla byste nárok na jeden rok pobírání vdovského důchodu. Splnění podmínek pro obnovu není možné dopředu předvídat, ale věkovou podmínku byste nyní ještě zdaleka nesplnila a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu v budoucnu tak zřejmě neměla.

Vdovský důchod si můžete spočítat na naší kalkulačce.