Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964, muž zemřel 2015

Otázka:

Chtěla bych se zeptat manzel mi umřel 2015 narodil se 1962 pobíral invalidní důchod já jsem narozena1964 kdy mi vznikne nárok na vrácení vdovského důchodu je to tak že až budu v důchodě tak teprve budu mít nárok nebo můžu dostat vdovský důchod dříve mám 3deti dospele

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964, muž zemřel 2015

Abyste měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musela byste do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod (tj. pokud jste vdovský důchod pobírala rok od úmrtí manžela, tak do tří let od úmrtí) splnit některou z podmínek popsaných zde. Věkovou podmínku nesplníte, neboť věku o čtyři roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození (jedna z podmínek), dosáhnete až v 60 letech a 10 měsících a svého důchodového věku (další z podmínek) dosáhnete až v 62 letech a 8 měsících. Obě tato data nastanou za více než dva roky od předchozího zániku nároku na vdovský důchod.

Pokud jste tedy žádnou jinou z podmínek výše popsaných dosud nesplnila, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám již nikdy nevznikne.