Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1963, muž zemřel 2001

Otázka:

Dobrý večer. V prosinci 20166 mi zanikne nárok na vdovský důchod, neboť má dcera dosáhne 26 let a končí jí statut studentky.Manžel zemřel v září 2001 a já se narodila v březnu 1963. Vznikne mi ještě někdy nárok na vrácení vdovského důchodu? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1963, muž zemřel 2001

Ano, pokud nesplníte některou z podmínek popsaných v tomto článku dříve, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám vznikne v 55 letech, tj. v březnu 2018.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,

byla jsem se zeptat na důchodovém u nás  a paní mi řekla, že nemám na vrácení důchodu nárok, neboť se to teď počítá podle důchodového věku muže stejného narození. Jsem narozena 16.3.1963, manžel zemřel v září 2001. Řekla mi, že bych musela dosáhnout věku 60 let. Tak ještě jednou prosím o odpověď, jak to tedy je.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ve své odpovědi si pomohu čl. 2 bodem 7. zákona č. 306/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Tento bod říká:

Vznikl-li nárok na vdovský nebo vdovecký důchod před 1. lednem 2010, zůstává nárok na tento důchod zachován po 31. prosinci 2009, pokud vdova dosáhla před 1. lednem 2010 věku 55 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší, a vdovec dosáhl před 1. lednem 2010 věku 58 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Došlo-li k zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod před 1. lednem 2010 nebo po 31. prosinci 2009, ale jde o důchody, které byly přiznány před 1. lednem 2010, vznikne nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po 31. prosinci 2009 znovu za podmínek stanovených zákonem o důchodovém pojištění, ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

A zákon o důchodovém pojištění ve svém znění účinném do dne nabytí účinnosti zákona 306/2008 Sb., stanovoval, že nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vznikne v 55 letech, pokud tohoto věku vdova dosáhna do pěti let od předchozího odejmutí vdovského důchodu. Podmínka, o které jste byla informována platí pro vdovské důchodu přiznané po 31. 12. 2009.

Jedinou výjimkou by bylo, kdyby vám byl vdovský důchod již jednou v minulosti odebrán a následně po 31. 12. 2009 opětovně přiznán (např. kdyby vaše dcera nějakou dobu nestudovala a následně opět začala), tak jak tuto situaci popisuji např. zde. Při dalším opětovném přiznání se na vdovy skutečně již vztahují nové podmínky. Pokud jste ale vdovský důchod pobírala nepřetržitě od úmrtí manžela, budete mít nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu v 55 letech. Poměrně jasně tuto situaci vysvětluje i ČSSZ na svých stránkách.

Otázka doplněna:

Dobré odpoledne.

moc děkuji za zprávu, která pro mě znamená velkou naději. Jen ještě jeden doplňující dotaz. Když moje dcera měla jen prázdninovou přestávku mezi gymnáziem (ukončila maturitou) a VŠ a pak prázdniny mezi VŠ a dalším studiem – to se jako odebrání důchodu nepočítá, že? Ročníky normálně navazovaly, sirotčí důchod jí hned po dodání potvrzení o studiu poslali. Děkuji ještě za tento dotaz.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Situace, kdy ČSSZ důchod zastaví např. z důvodu nedoložení studia nebo přechodu ze střední školy na vysokou, se nebere jako odejmutí důchodu s následným novým přiznáním. V tomto případě jde pouze o uvolnění výplaty důchodu, tj. důchod je přiznán pouze jednou „na začátku“. O opětovné přiznání vdovského důchodu by se jednalo v případě, že by dcera určitý čas nestudovala (neměla by nárok na sirotčí důchod a vy na vdovský) a následně opět začala.