Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1960, muž zemřel 2017

Otázka:

Dobrý den. Mám dotaz týkající se vdovského důchodu. Narodila jsem se 30.6. 1960 a manžel mi zemřel 12.4. 2017. Byl držitelem invalidního důchodu 3.stupně. Rok jsem brala důchod.
Mám nárok na obnovu? Děkuji za odpověď..

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1960, muž zemřel 2017

Jaké podmínky je třeba splnit pro opětovné přiznání vdovského důchodu, vysvětluji v tomto článku. Pro nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu musíte některou z podmínek v článku uvedených splnit do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod (ve vašem případě tedy do tří let od úmrtí manžela).

Věku o čtyři roky nižšího než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození, dosáhnete až 30. 8. 2020, tj. za více než dva roky od předchozího zániku nároku na vdovský důchod. Tuto podmínku tedy nesplníte. Bohužel jste neuvedla počet vychovaných dětí, takže nemohu stanovit váš důchodový věk (což je další možná podmínka), ale důchodového věku byste do dvou let dosáhla pouze v případě 5 a více vychovaných dětí. Pak byste měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu k 30. 8. 2019. Pokud máte méně než pět vychovaných dětí, důchodového věku dosáhnete později a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám z tohoto důvodu nevznikne.