Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1960, muž zemřel 2014

Otázka:

Dobrý den, jsem narozená 1960 a můj manžel zemřel roku 2014. Mám nárok na vdovský důchod do roku 2015. Kdy si mohu zažádat o obnovu vdovského důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1960, muž zemřel 2014

Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu budete mít pouze v případě, že do dvou let od zastavení výplaty vdovského důchodu splníte některou z podmínek, které máme popsány v článku o obnově vdovského důchodu.

V případě pobírání vdovského důchodu jeden rok, věkovou podmínku splnit nemůžete, protože do dvou let od zastavení výplaty vdovského důchodu nedosáhnete svého důchodového věku ani věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Z tohoto důvodu vám nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu nevznikne.

Otázka doplněna:

Mohu se ještě zeptat ohledně obnovy vdovského důchodu? Mám nárok na obnovu, když byl manžel narozen roku 1952 a v invalidním důchodu byl od svých 42 let?

Odpověď doplněna:

To, jaký byl váš manžel ročník narození nebo jak dlouho pobíral invalidní důchod, nemá žádný vliv na případnou možnost obnovy vdovského důchodu. Mnou popisované podmínky musíte splnit vy.