Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2010

Otázka:

Narodila jsem se 16. 4. 1958 manžel zemřel 30. 10. 2010. Budu mít nárok na vdovský důchod? Narodil se 25. 1. 1958.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2010

Za jakých podmínek vzniká vdově nárok na obnovu vdovského důchodu máme podrobně popsáno v článku o opětovném přiznání vdovského důchodu.

Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu z důvodu dosažení určitého věku budete mít pouze v případě, že jste vychovala alespoň pět dětí. Jak je uvedeno ve výše uvedených podmínkách, aby vám vznikl nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musíte do pěti let od jeho zastavení (ve vašem případě od 30. 10. 2011) dosáhnout svého důchodového věku nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození jako vy. Věku o čtyři roky nižšího, než důchodový věk muže stejného data narození dosáhnete až 16 2. 2018 (tj. za více než pět let od zastavení vdovského důchodu). Vzhledem k tomu, že jste neuvedla počet vychovaných dětí, nemohu určit váš důchodový věk, nicméně, pouze při vychovaných nejméně pěti dětech byste svého důchodového věku dosáhla 16. 8. 2016, tj. do pěti let a k tomuto datu byste si mohla o opětovné přiznání vdovského důchodu požádat. Při nižším počtu vychovaných děti je váš důchodový věk vyšší, tuto zákonnou podmínku nesplníte a na obnovu vdovského důchodu již nebudete mít nárok.

Otázka doplněna:

Dobrý den. Děkuji za odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat, zda budu mít alespoň nějaký částečný důchod? Vychovali jsme 4 děti. Děkuji.

Odpověď doplněna:

Pokud „částečným důchodem“ myslíte menší část vdovského důchodu, tak ne – podmínky buďto splníte a na opětovné přiznání vdovského důchodu budete mít nárok nebo nesplníte a nárok na vdovský důchod mít nebudete. Nic mezi tím není. Vy věkovou podmínku nesplníte.