Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1939, muž zemřel 1964

Otázka:

Jsem ročník 1939, mám starobní, trapný důchod. Manžel zemřel 22.8.1964. Syn v té době měl 5 let. Pobírala jsem vdovský i sirotčí důchod do doby, kdy syn začal pracovat, tedy v 18 letech. Já jsem mela 38 let. Poté mi byl zastaven vdovský důchod a žádný ani nyní nepobírám, i když mi je 77 let. Manžel zemřel při havárii vojenského letadla, pracovní úraz, I. kategorie.Proč nemám ani nyní, když pobírám starobní důchod také vadovský důchod? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1939, muž zemřel 1964

Vdovský důchod je dávkou, která má částečně nahradit příjem po úmrtí živitele rodiny po dobu, kdy trvají “sociální důvody”, které stát uznal jako důležité – např. po dobu péče o nezaopatřené dítě, invalidity vdovy apod. Vdovský důchod nemá zajistit příjem vdovy na celý život v případě, že ovdoví v takto nízkém věku.

Vdovský důchod nepobíráte, protože jste nesplnila podmínky pro jeho obnovu. Podle tehdejší právní úpravy (která byla výrazně mírnější, než je ta dnešní), byste vdovský důchod musela pobírat do svých 45 let. Pak byste měla nárok na opětovné přiznání v 50 letech, kdy by vám byl vdovský důchod přiznán trvale – § 30 odst. 3 zákona č. 101/1964 Sb.. Tyto podmínky jste nesplnila.