Obnova vdovského důchodu při pozdní žádosti o jeho přiznání

Otázka:

Dobrý den, stále čtu odpovědi na obnovu vdovského důchodu a vím, že v současnosti jsou podmínky hodně přísné proti minulosti.
Napadlo mne, když má někdo do důchodového věku cca 5 let a zemře mu partner, nebude řešením, když požádá o vdovský důchod později, tak ( např. o dva roky), aby následná obnova důchodu byla možná?
Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu při pozdní žádosti o jeho přiznání

Ne, tímto postupem ničeho nedosáhnete. I v případě zpětně uplatněné žádosti o vdovský důchod, bude tento přiznán na období jednoho roku od úmrtí manžela (nebudou-li splněny podmínky pro jeho další výplatu). Jestli si tedy o vdovský důchod vdova požádá i po několika letech, nebude vdovský důchod vyplácen rok od žádosti, ale zpětně doplacen jednorázově (nejvýše pět let zpětně).

Např. manžel zemřel 1. 1. 2018. Vdova si o vdovský důchod požádá v lednu 2021. Důchod jí nebude přiznán a vyplácen od ledna 2021, ale zpětně na období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018 (na jeden rok). Vdovský důchod ji bude jednorázově doplacen a stále bude platit datum odejmutí vdovského důchodu 31. 12. 2018.