O kolik se mi sníží důchod, pokud ukončím práci ve svých 60 letech?

Otázka:

Dobrý den,
O kolik se mi sníží důchod (nárok v 65 letech) pokud ukončím práci ve svých 60 letech(odpracováno 40 let) a těch 5 let do důchodu budu žít ze svých úspor.
Moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

O kolik se mi sníží důchod, pokud ukončím práci ve svých 60 letech?

Důchod bude nižší ze dvou důvodů – získáte kratší dobu pojištění a nezískáte další výdělky. Jeden rok doby pojištění dnes ovlivní výši důchodu běžně částkou 350 Kč až 450 Kč. Za pět let tedy může jít o 1700 Kč až 2200 Kč. Chybějící výdělky poté přidají ještě několik stokorun – dohromady může jít o 2500 Kč až 3000 Kč.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
Ještě rozšířím svůj dotaz na který jste již odpovídal 24.1. „O kolik se mi sníží důchod (nárok v 65 letech) pokud ukončím práci ve svých 60 letech(odpracováno 40 let) a těch 5 let do důchodu budu žít ze svých úspor.“ a budu si i nadále platit pojištění?
Moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud byste si platil dobrovolné důchodové pojištění, tak vám bude doba dále přibývat, takže získáte stejnou dobu pojištění jako byste byl pojištěný ze zaměstnání, tj. z hlediska získané doby by se důchod nesnížil. O něco by důchod snížily nižší vyměřovací základy, ale to půjde o stokoruny.

Je třeba se na celou situaci dívat komplexněji, ne jen na „krácení“ důchodu. Když si necháte předčasný důchod přiznat tři roky před dosažením důchodového věku, tak sice bude výrazně pokrácen, ale je třeba se dívat i na to, kolik peněz za tyto tři roky dostanete vyplaceno a kolik „ušetříte“ na zdravotním a dobrovolném důchodovém pojištění (pokud byste ho měl platit).