Otázka:
Dobrý večer,
ráda bych požádala o názor týkající se předdůchodu.
Jsem ročník 1960 (18.2.) a tabulkový důchodový věk mám v říjnu 2023. Chtěla bych ale v zaměstnání skončit již začátkem příštího roku, nejspíše v dubnu nebo květnu. Přemýšlela jsem o několika možnostech a předdůchod mi zpočátku připadal jako dobré řešení. Jenže mám „staré“ penzijní pojištění a pro předdůchod bych musela převést do „nového“ fondu všechny prostředky, přestože je naspořená částka vyšší, než je pro předdůchod potřeba. (To mi sdělili v zákaznickém centru). Navíc je tento způsob investice rizikovější a prý mi nemohou garantovat, že se takto převedené prostředky nemohou i znehodnotit.
Uvažovala jsem proto, jestli by pro mne nebylo snazší řešení přihlásit se po ukončení pracovního poměru na pracovní úřad a zkusit ten rok a několik měsíců, které zbývají do řádného důchodu, zvládnout se svými úsporami. Z mého pohledu se to zdá logické, ale nejsem si jistá, jestli je to možné i po právní stránce.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Není místo předdůchodu řešením evidence na úřadu práce?
Ano, takový postup zcela určitě možný je a z hlediska výpočtu starobního důchodu je pro vás dokonce výhodnější, protože doba evidence na úřadu práce je v rozsahu popsaném v tomto článku náhradní dobou pojištění a hodnotí se vám alespoň z 80 % (předdůchod se jako doba pojištění nehodnotí). Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti bych ale zvážil přiznání předčasného důchodu. Spočítejte si, kolik peněz dostanete vyplaceno na předčasném důchodu do doby dosažení důchodového věku, tj. návratnost. Předčasný důchod bude sice krácený, ale návratnost jistě bude nad 10 lety.