Otázka:
Dobrý den, pobírám invalidní důchod 2. stupně ve výši 5700 Kč. Vychovala jsem 4 děti. Příští rok mi bude 65 a ID by se mi měl překlenout do starobního. Nemám ale splněné doby pojištění. Vztahovalo by se i na mě případné zvýšení minimálního důchodu? Děkuji předem za odpověď,
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nemám nárok na starobní důchod: Vztahovalo by se i na mě případné zvýšení minimálního důchodu?
Zavedení určité minimální výše starobního důchodu v částce okolo 10.000 Kč měsíčně je zatím vedeno pouze jako jedna z úvah, jak upravit stávající důchodový systém. Nejsou zpracovány žádné konkrétní podmínky, za kterých a komu by náleželo. Podle jedné z informací však pro jeho přiznání stále bude podmínkou získání potřebné doby pojištění.
Důchodový věk jste měla již v roce 2015. V 65 letech dojde pouze k přejmenování na starobní důchod, který bude vyplácen v dosavadní výši. K tomu dojde bez ohledu na získanou dobu pojištění.
Otázka doplněna:
Vážený pane Maříku,
děkuji Vám za bleskurychlou odpověď. V podstatě jste mi potvrdil mé zlé tušení. Jde o to, že doby pojištění jsem neměla splněny kvůli tomu, že mi po skončení mateřské po čtvrtém dítěti (v roce 1996), sdělila úřednice na SSZ, že sociální pojištění, jako umělec s nepravidelnými příjmy platit nemusím. Vůbec jsem se v tom tehdy nevyznala a plaťte něco se čtyřmi dětmi, když je každá koruna dobrá, a když vám úředník řekne, že nemusíte. Od roku 2009 pak bylo uzákoněno, že musí platit všichni, tedy i umělci a tak jsem platila, ale zároveň dopadla i na naši rodinu hospodářská krize. Museli jsme tehdy prodat dům u Prahy, protože jsme neutáhli hypotéku a manžel do toho prodělal mrtvici a svou profesi animátora od té doby nemůže vykonávat. Takže teď na stará kolena živoříme v malém domku v Pardubickém kraji a nebýt toho, že občas prodáme nějaký starý manželův obraz, nebo že jednou do roka dostanu honorář za knihu, byli bychom to živoření snad raději už ukončili dobrovolným odchodem na dno přehrady. Nemohu přece chtít po dětech, které se samy mají co otáčet a mají rodiny, aby nás podporovali. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala (jsem hold spisovatelka 😉 ) , ale domnívám se, že to byl vůči umělcům docela podraz, a vím, že nejsme zdaleka jediní z branže, kdo takto dopadl. Kdyby Vás třeba něco napadlo, jak z této situace ven, budu Vám velmi zavázána.
Jste úžasný, že takto lidem pomáháte!
Mějte se krásně, srdečně zdravím,
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Situaci umělců popisujete přesně. Od roku 1996 až do konce roku 2008 nemuseli platit sociální pojištění, protože na uměleckou činnost pohlíželo tak, že není vykonávána soustavně. To se od roku 2009 změnilo a i umělci museli začít platit pojištění a to i přesto, že třeba věděli, že jim nárok na starobní důchod ani nevznikne.
Bohužel, pokud potřebnou dobu pojištění nezískáte, nemůže nárok na starobní důchod vzniknout. To nejde nijak obejít. Pokud jste získala alespoň 20 let pojištění, příp. 15 let bez náhradních dob (čisté doby), může vám vzniknout nárok na poměrný starobní důchod, ale až 68 letech a 8 měsících.
Otázka doplněna:
Dobrý den ještě jednou a ještě jednou ohromné díky! Trochu jste mě zmátl, jak píšete, že mi nárok na poměrný důchod může vzniknout v 68 letech a 8 měsících. Mě se ovšem invalidní důchod překlene do starobního už v 65 letech, tedy za rok a pak už (jak jsem se někde dočetla), nebudu mít možnost dále výši důchodu ničím ovlivnit. Nebo jsem to snad špatně pochopila a mohu zažádat o přepočítání důchodu znovu v 68 letech?
Srdečně zdravím,
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
V 65 letech dojde pouze k přejmenování z invalidního důchodu na starobní. Jedná se o starobní důchod podle § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Přiznání tohoto starobního důchodu, který je přiznávám z moci úřední ale nebrání přiznání „klasického“ starobního důchodu (podle § 29 zákona č. 155/1995 Sb.). Poměrný starobní důchod je pak druhem starobního důchodu, u kterého stačí získat kratší dobu pojištění, ale toto je vykoupeno vyšším důchodovým věkem. Výdělečnou (pojištěnou) činnosti výši tohoto důchodu stále ovlivníte.