Někde jsem četla, že když manžel zemřel na následky pracovního úrazu, že bych vdovský důchod měla pobírat dál

Otázka:

Dobrý den, v poslední době se roztrhl pytel s články o pozůstalostních důchodech, tak nevím kde je pravda… Ovdověla jsem v roce 2000, pár měsíců před 29. narozeninami, děti 6 a 9 let. Manžel zemřel tragicky – pracovní úraz, vdovský důchod se sirotčím jsem pobírala do ukončení studia dětí. Někde jsem četla, že když manžel zemřel na následky pracovního úrazu, že bych vdovský důchod měla pobírat dál. Je to pravda? Bylo mi řečeno, že jsem mladá, že už po něm nikdy nic brát nebudu, ale každý říká něco jiného, tak jak to tedy je. Už nikdy po mém manželovi už brát nebudu? Nebo ano? Jsem v invalidním důchodu II. stupně. Děkuji a přeji krásný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Někde jsem četla, že když manžel zemřel na následky pracovního úrazu, že bych vdovský důchod měla pobírat dál

Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, vysvětluji v tomto článku. Abyste měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu od 55 let, kdy by už byl přiznán trvale, musela byste ho pobírat do svých 50 let, aby od předchozího zániku nároku na vdovský důchod neuplynulo více než pět let. Pokud podmínky v článku uvedené do pěti let od předchozího zániku nároku nesplníte, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám již nevznikne.

To, zda manžel zemřel následkem pracovního úrazu ovlivňuje pouze to, že nemusel získat potřebnou dobu pojištění. Vdovský a sirotčí důchody by byly přiznány, i kdyby potřebnou dobu pojištění nezískal. Na to, na jak dlouho je vdovský důchod přiznán, případně, kdy dochází k jeho opětovnému přiznání, pracovní úraz zemřelého manžela vliv nemá.

Na tyto skutečnosti se neptejte „každého“ – fundované informace získáte na našem webu, příp. vám poradí na vaší OSSZ. Nebudete pak zmatená radami lidí, kteří problematice nerozumí.