Nejvhodnější datum k odchodu do starobního důchodu

Otázka:

Vážený pane Mařík,
ráda bych Vás požádala radu týkající se odchodu do důchodu. Jsem žena, narozena 11.06.1959, vychovala jsem 4 děti (dvě vlastní narozené 1979, dvě v pěstounské péči od roku 2010, narozené v letech 1997 a 1999), od 10.04.2018 jsem v pracovní neschopnosti s hlavního pracovního poměru, kde byl pracovní poměr ukončen k 31.5.2018 pro nadbytečnost s 4 měsíčním odstupným. Pěstounská péče trvá a zřejmě bude ukončena dostudováním dětí k 31.08.2020.
Podpůrčí doba mi končí k 28.03.2019 a dle názoru ošetřujících lékařů zdravotní stav odpovídá invaliditě II. stupně.
Otázky:
1) Kdy zažádat o invalididní důchod – ještě v roce 2018?
2) Nejvhodnější datum k odchodu do starobního důchodu ( informativní list od ČSSZ mohu zaslat emailem)?
3) Jaká bude výše starobního důchodu při odchodu v nejvhodnější dobu?
Předem děkuji za Váš čas a ochotu. Prosím o kontaktní email, na který Vám mohu zaslat informativní list ČSSZ.
S přáním pěkného dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nejvhodnější datum k odchodu do starobního důchodu

  1. Obecně je vhodné požádat o invalidní důchod cca dva až tři měsíce před koncem podpůrčí doby nemocenského. Datum uplatnění žádosti o důchod není nijak rozhodující (je jedno, zda požádáte v roce 2018 nebo 2019), protože nijak nesouvisí s datem přiznání invalidního důchodu.
  2. Opět obecně platí, že ve velké většině případů je „nejvhodnějším datem“ k přiznání starobního důchodu datum dosažení důchodového věku. Ve vašem případě ale záleží na tom, zda nebude výše případně přiznaného invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně spolu s případnou podporou v nezaměstnanosti (pokud byste na ni měla nárok) vyšší, než starobní důchod. Pak by mělo smysl datum přiznání posouvat. Posunutí data přiznání starobního důchodu by mělo smysl i v případě, že blízko po dosažení důchodového věku bude dosaženo dalšího celého roku pojištění. Hledat „nejvhodnější“ nebo „nejvýhodnější“ termín je někdy obtížné i z toho pohledu, že často záleží na době návratnosti, kterou je žadatel ochoten akceptovat, a která záleží na konkrétních osobních preferencích daného jedince.
  3. Výpočet starobního důchodu v rámci důchodové poradny neprovádím.