Nebylo by výhodnější jak pro mě, tak i pro zaměstnavatele, kdybych mu měsíčně vystavoval fakturu?

Otázka:

Dobrý den, tento rok jdu do starobního důchodu a zaměstnavatel by byl rád, abych pro něj pracoval i nadále na plný úvazek. Dočetl jsem se, že v tomto případě odvádím sociální i zdravotní pojištění stejnou měrou, jako bych v důchodu nebyl a přitom navýšení důchodu je pouze 0.4% z výpočtového základu. Při mém současném platu cca 60 tisíc hrubého jsem si spočítal (doufám správně), že by se mi důchod navýšil o cca 200 Kč měsíčně a přitom jenom já jako zaměstnanec odvádím sociální pojištění přes 4 tisíce korun měsíčně. Vedle hlavního zaměstnání jsem i OSVČ jako vedlejší zaměstnání. Nebylo by výhodnější jak pro mě, tak i pro zaměstnavatele, kdych mu měsíčně vystavoval fakturu a já sám platil minimální částku jak sociálního, tak i zdravotního pojištění? Od roku 1999 jsem v zaměstnaneckém poměru až do teď.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nebylo by výhodnější jak pro mě, tak i pro zaměstnavatele, kdybych mu měsíčně vystavoval fakturu?

Zřejmě si pletete výpočtový a vyměřovací základ. Vyměřovací základ je váš „hrubý výdělek“, výpočtový základ je hodnota při výpočtu důchodu, ke které si dojde redukováním osobního vyměřovacího základu (průměrného měsíčního výdělku). Z výpočtového základu se počítá zvýšení o 0,4 % za 360 dní výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu. Aby se vám důchod výšil o 200 Kč, musel by výpočtový základ činit 50 000 Kč a OVZ (průměrný měsíční výdělek; při výpočtu roku 2024) přes 133 000 Kč. Běžně se zvýšení pohybuje okolo 100 Kč za rok činnosti.

Tato forma zvyšování důchodu by ale měla být od ledna 2025 zrušena (protože vlastně nedává vůbec smysl) a nahrazena úlevou na sociálním pojištění pracujících důchodců.

Z pohledu odvodů je a bude výhodnější výkon samostatné výdělečné činnosti oproti zaměstnání.