Nebyl přiznán invalidní důchod. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění?

Otázka:

Manželce nebyl přiznán invalidní důchod (invalidita 3 st.) pro nesplnění podmínky placení sociálního pojištění. Je nutno se opět přihlásit na pracovní úřad? Kdo platí sociální a zdravotní pojištění v tomto případě? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nebyl přiznán invalidní důchod. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění?

Vaše manželka byla uznána invalidní, nevznikl jí však nárok na výplatu invalidního důchodu, protože nesplnila podmínku potřebné doby pojištění. Aby byla vaše manželka zdravotně pojištěná, stačí, aby byla uznána invalidní i bez výplaty důchodu (což je). Toto vám doporučuji oznámit na zdravotní pojišťovně.

Sociálně pojištěná však vaše paní není (a zjevně již delší dobu nebyla, když jí nevznikl nárok na invalidní důchod). Jakým způsobem se hodnotí evidence na úřadu práce, zjistíte v tomto článku. Jestliže má již veškerou dobu, která se do důchodu hodnotí „vybranou“, nemá význam se na úřad práce hlásit. Je otázkou, zda by ji na úřad práce vůbec přijali – záleží totiž, zda je v posudku o invaliditě uvedeno, zda je nebo není schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

Pro úplnost dodávám, že vaše manželka si může sama hradit dobrovolné důchodové pojištění v minimální měsíční výši 1812 Kč.