Nárok na důchod při 32 letech pojištění u ročníku 1969

Otázka:

Dobrý den pane Mařík,
jsem invalidní ve II. stupni. Měla bych dotaz ohledně nároku na pozdější starobní důchod.Jsem narozena v září 1969, od 17 let jsem výdělečně činná (vyučila jsem se v 17 a pak jsem dělala nástavbu při zaměstnání,proto jsem pracovala už od 17) .Doma jsem byla jen se dvěma syny,při čemž i u obou jsem chodila na brigádu , to jsem ještě ID nebyla. Jde mi o to ,že nyní bych vzhledem ke svému zdr. stavu nejraději vzala nějakou domácí práci, což nevím kolik a zda by za mně odváděli soc.pojištění.Jestli dobře počítám, tak i s dobou na MD bych měla mít cca 32 let. Za celou dobu jsem byla celkem v evidenci ÚP cca 8 měsíců. Vznikl by mi tedy v mém důch. věku nárok na důchod nebo ne ? Případně týká se i mne později možnost jít do předčasného – vůbec netuším ,jak na tom později zdravotně budu. Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na důchod při 32 letech pojištění u ročníku 1969

Jakou dobu pojištění je třeba získat pro vznik nároku na starobní (i předčasný) důchod, vysvětluji zde.

32 let pojištění by vám pro vznik nároku na důchod nestačilo, ale pokud byste získala 30 let “čistě odpracovaných”, tj. bez náhradních dob, nárok byste měla. Záleží tedy na přesném zhodnocení průběhu pojištění.

Samozřejmě toto jsou podmínky platné dnes. Vy dosáhnete důchodového věku až za poměrně dlouho a v té době může být všechno jinak a podmínky mohou být i přísnější.