Nárok na důchod mám v r. 2024. Jaký vliv by mělo, kdybych už nepracovala?

Otázka:

Dobrý večer. Jsem 56letá žena s 1dítětem, pobírám ID 2. stupně, pracuji na 6 hodin a práce mne tak moc vyčerpává, že uvažuji o ukončení pracovního poměru. Odpracováno mám více jak 35let. Do starobního důchodu mám jít 25.7.2024. Jak velký vliv na výpočet výše starobního důchodu by to mělo, kdybych…třeba od 1.1.2018 už nepracovala? Jaké by bylo pro mne vhodné řešení? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na důchod mám v r. 2024. Jaký vliv by mělo, kdybych už nepracovala?

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Z popisu vyplývá, že pro výši starobního důchodu je důležité být i nadále sociálně pojištěná, neboť počet získaných let pojištění má zásadní vliv na výši důchodu. 35 let bude pouze základní podmínka, aby vám vůbec vznikl nárok na starobní důchod.

Chybějících šest až sedm let pojištění může důchod ovlivnit v rozsahu 1200 až 2000 Kč. Samozřejmě to může být více i méně v závislosti na ostatních faktorech ovlivňujících výpočet důchodu.

Vhodným řešením je zůstat pojištěná – např. úřad práce se vám hodnotí v tomto rozsahu. Je tak vhodné tuto dobu “vyčerpat”. Pak je vhodné být pojištěná z jiného důvodu (např. si najít zaměstnání, které vám bude více vyhovovat). Pokud ne, musíte se smířit s tím, že budete mít starobní důchod nižší.