Na infolince ČSSZ mně byla sdělena jiná informace, než uvádíte

Otázka:

Dobrý den, na infolince SSSZ mně byla sdělena jiná informace, než uvádíte. Poslední 3roky před starobním důchodem pobiram invalidní důchod 1.st. a pracuji na úvazek 6 hodin. Moje výše starobního důchodu bude tedy proto o něco nižší, než kdybych pracovala na plný úvazek. Myslela jsem si, že upustil od platby dobrovolného důchodového pojištění přímo u SSSZ, neboť je poměrně drahé a napina můj rozpočet, ale vidím, že asi to je jediná možnost, jak dosáhnout stejně výše starobního důchodu, jako bych byla zdravý člověk. Prý si asi mohu v jiném zaměstnání vydělat více?? Prý je to dáno zákonem a oni to nemohou změnit.

Děkuji mnohokrát předem za odpověď.
S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na infolince ČSSZ mně byla sdělena jiná informace, než uvádíte

V tom případě jste narazila na brutálně neinformovanou nekompetentní pracovnici ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení). Jakým způsobem se provádí výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Platit si v této situaci (kdy máte krátce před důchodem přiznán invalidní důchod a jste dále zaměstnaná) dobrovolné důchodové pojištění je čirý nesmysl, který je roven vyhazování peněz do kanálu.

Pokud je něco dáno zákonem, pak v této situaci je to § 19 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., který stanovuje výpočet, který popisuji ve výše odkazovaném článku. Popravdě, i kdybyste nikdy žádný invalidní důchod nepobírala a tři roky před dosažením důchodového věku byste začala pracovat na šest hodin, snížení důchodu by bylo tak minimální, že by nemělo vůbec smysl o dobrovolném důchodovém pojištění uvažovat.