Můžu při pobírání důchodu bez výplaty požádat o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den. Do řádného důchodu bych měl jít 11.42028. Dne 10.5.23 jsem Uplatnění nároku a od 60.let tedy od 12.8.2023 chci požádat o předčasný důchod bez výplaty. Odprac. 44let.
První dotaz. Můžu čekat na žádost o důchod opravdu těch 6 měsíců které by měly platit při Uplatnění nároku nebo, raději pro jistotu, podat žádost ještě před srpnem?
Druhý dotaz. Momentálně probíhá delší vyšetření zdravotního stavu, jež bude hotov až nekdy v září nebo řínu. Můžu při pobírání důchodu bez výplaty požádat o Invalidní důcho/zřejmě 1.stupně/ během pobírání důchodu bez výplaty? A bude mi vyplácen. Jinak budu samozřejmě pořád pracovat.
Děkuji za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můžu při pobírání důchodu bez výplaty požádat o invalidní důchod

Všude píši, že sepsat žádost o důchod je třeba do šesti měsíců od podání formuláře Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, na webu ČSSZ je uvedeno totéž, takže asi nelze předpokládat, že bych nyní uvedl něco jiného. Ano, tento formulář lze použít do šesti měsíců od uplatnění a umožní zpětně sepsání žádosti o předčasný důchod za současných podmínek.

„Pobírání důchodu bez výplaty“ je oxymóron. Pokud předčasný důchod nebudete pobírat, tj. bude bez výplaty, může vám být přiznán invalidní důchod pro invaliditu I. stupně. Obecně lze v době do dosažení důchodového věku přiznat jakýkoliv stupeň invalidního důchodu, ten ale musí být vyšší než předčasný důchod v té době vyplácený – § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. To v drtivé většině případů vylučuje invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně, protože vyjdou nižší než předčasný starobní důchod.