Může se do evidence zájemců o zaměstnání přihlásit invalidní důchodce ve III. stupni?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zde je možné zapsat se do evidence zájemců (nikoli uchazečů) o zaměstnání Úřadu práce v případě, že je osobě přiznána invalidita 3. stupně bez schopnosti výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek? Z formulářů pro zájemce a uchazeče dostupných na webu MPSV usuzuji, že zápis do evidence zájemců je i v tomto případě možný (na rozdíl od zápisu do evidence uchazečů), ale nedaří se mi nikde najít tuto informaci explicitně.
Předem moc děkuji za odpověď!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může se do evidence zájemců o zaměstnání přihlásit invalidní důchodce ve III. stupni?

V zákoně o zaměstnanosti není žádné omezení, které by znemožňovalo invalidnímu důchodci ve III. stupni invalidity „bez mimořádných podmínek“ přihlásit se jako zájemce o zaměstnání. Vysloveně je pouze uvedeno, že:

zájemcem o zaměstnání je fyzická osoba, která má zájem o zprostředkování zaměstnání a za tím účelem požádá o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání kteroukoliv krajskou pobočku Úřadu práce na území České republiky. Zájemci o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce zprostředkovává vhodné zaměstnání a může mu zabezpečit rekvalifikaci.

Podle mě to překážka není, ale já nejsem odborník na státní politiku zaměstnanosti. Nejlépe vám odpoví na pobočce úřadu práce.