Musím si sama žádat o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,mam dotaz-jsem již po třetí operaci bederní páteře,nyní už mam i stabilizaci(sešroubování 3obratlí,6-šroubů)Nikdy jsem o invalidní důchod nežádala,dosud jsem zaměstnaná,na nemocenské jsem 25.2.2014.Můj praktický lékař mi doporučil,že v průběhu prosince 2014 bych měla požádat o invalidní důchod,dotaz-kdybyh chtěla 3.stupeň invalidity musím si o něj vyloženě požádat?a jak to bude s mou praci?mám si zjistit jestli mě zaměstanvatel bude schopen zaměstnat i kdybych dostala 1.nebo 2.inv.stupeň /po případě že mi neuznají 3.stupeň/,nebo mam počkat na vyjadření ČSSZ a poté mi dá podnik buď výpověď a nebo mě zaměstná na zkrácený úvazek?Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím si sama žádat o invalidní důchod?

Váš praktický lékař vám informoval správně, dokonce i načasování žádosti o invalidní důchod je poměrně příhodné. Postup žádosti o invalidní důchod naleznete v článku Žádost o invalidní důchod – jak žádat? Opravdu si tedy o důchod musíte sama požádat.

Přiznání invalidního důchodu jakéhokoliv stupně není zákonným důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele, i když z pochopitelných důvodů je často pracovní poměr ukončován. Vše však záleží na dohodě mezi vámi a vaším zaměstnavatelem, proto se musíte informovat u něj.