Musím při předdůchodu ukončit pracovní poměr?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych požádat o předdůchod a nevím, zda musím se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr či nikoliv. Zaměstnavatel mi přispívá 500 Kč na penzijní spoření, jestli tomu bude i nadále a zda v době předdůchodu zaměstnavatel přispívá ještě nějakou částkou. Někde jsem slyšela, že může přispívat člověku v předdůchodu částkou až 36 000 ročně, musím o to požádat? Doplňkové spoření mám již založené, podmínku 5 let splňuji. O předdůchod chci požádat z důvodu zdravotního, dále se musím starat o tatínka. Můžete mi prosím sdělit nějaké informace a poradit? Předem děkuji a jsem s pozdravem

Odpověď:

Musím při předdůchodu ukončit pracovní poměr?

Předdůchod je formou výběru vlastních naspořených prostředků z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). Pokud už si budete finanční prostředky vybírat, nemůžete dále spořit a dále spořit vám nebude ani váš zaměstnavatel. Jinak souběh zaměstnání a předdůchodu je možný.

Zaměstnavatel vám na doplňkové penzijní spoření může přispívat kolik chce (to není nikterak omezeno), ale do částky 30.000 Kč ročně je zaměstnavatel osvobozen od platby daně z příjmu, zdravotního a sociálního pojištění (s tímto jste si asi vaši informaci spletla).

Pro bližší informace doporučuji kontaktovat svého finančního poradce. Moje rada pro vás je jediná, a to ať do předdůchodu neodcházíte. Důvody proč jsem proti, jsem popsal v článku o výhodách a nevýhodách předdůchodu. Pokud váš otec pobírá alespoň druhý stupeň závislosti a vy byste o něj pečovala, byl by odchod do předdůchodu vyloženě nesmysl.