Mohu zůstat na vdoveckém důchodu až do nároku na starobní důchod?

Otázka:

Prosím, pobírám vdovecký důchod a jsem ve stálem pracovním poměru.Do star. důchodu mi schází 2 roky. Po ukončení pracovního poměru dohodou mám nárok na podporu s Úřadu práce ? Mohu zůstat na vdoveckém důchodu až do nároku na starobní důchod, a jak je to prosím s platbami sociální, zdravotní .. ? mnohokrát Vám děkuji předem.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu zůstat na vdoveckém důchodu až do nároku na starobní důchod?

Pobírání vdoveckého důchodu nijak neomezuje nárok na podporu v nezaměstnanosti – pokud splníte obecné podmínky pro nárok, budete podporu z úřadu práce pobírat.

V evidenci úřadu práce můžete zůstat až do dosažení důchodového věku, ale musíte zvážit, zda se takový postup vyplatí, resp. jaká bude doba návratnosti (budete pobírat nižší částku, abyste měl do budoucna vyšší starobní důchod).

Zdravotnímu a sociálnímu pojištění důchodců se věnuji v tomto článku. Zdravotně pojištěný je každý poživatel českého důchodu (i vdoveckého). Evidence na ÚP se do důchodu hodnotí v tomto rozsahu (to se týká “sociálního pojištění”). Zdravotní ani sociální pojištění byste si tedy platit nemusel.