Mohu si požádat o snížení důchodu na polovinu a důchod si prací zvýšit?

Otázka:

Dobrý den, pobírám důchod a současně pracuji. Mohu požádat o přerušení výplaty nebo snížení výplaty na polovinu důchodu a získat tak po 180 pracovních dnech nárok na navýšení ve výši 1,5 %?
Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si požádat o snížení důchodu na polovinu a důchod si prací zvýšit?

Ano, můžete požádat jak o přerušení výplaty důchodu, tak i o snížení výplaty důchodu na polovinu a výdělečnou činností si důchod zvýšit. Nicméně vzhledem k návratnosti, která se v obou případech pohybuje okolo 12 let (jde o práci nad nárok), takový postup nedoporučuji.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď na dotaz.

Pokud je to možné a jestli tomu dobře rozumím, stejné pravidlo platí i pokud bych pozastavila výplatu důchodu úplně – měla bych po 90 dnech nárok na navýšení o 1,5 %.

Když bych výplatu důchodu úplně pozastavila, např. na 6 měsíců, byl by mě důchod navýšen o 3 %.

Na PSSZ mi bylo sděleno, že o výplatu důchodu (pokud je pozastavena) je možné zažádat zpětně (max. 5  let). Mohla bych si pak po tomto navýšení zažádat o zpětné vyplacení důchodu za těchto 6 měsíců?

Omlouvám se za zvídavost, zřejmě jsem se měla ptát když jsem o důchod žádala.

Děkuji předem za odpověď.

Odpověď doplněna:

Procenta, o kterých píšete nejsou z výše důchodu, ale z výpočtového základu (naleznete na rozhodnutí o přiznání důchodu).

Buďto si můžete požádat o zastavení výplaty důchodu a pak by se vám důchod zvyšoval o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní, nebo si můžete nechat důchod snížit na polovinu a výdělečnou činností byste si ho zvyšovala o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 dní. Návratnost obou postupů je tedy stále stejná.

Pokud byste si následně požádala o zpětné vyplacení důchodu (což je možné), jeho výši byste si tímto způsobem neovlivnila (důchod by se nezvýšil). Důchod můžete zvýšit výdělečnou činností bez pobírání důchodu (příp. po snížení na polovinu). Zpětným vyplacením tuto podmínku (nepobírat důchod) nesplníte.