Mohu přijít o invalidní důchod, pokud si požádám o průkazku ZTP?

Otázka:

Dobrý den,
pobírám plný invalidní důchod a chtěla bych si porazat o příspěvek na mobilitu a vydání průkazu ZTP, ale bojím se, abych po podání žádosti o ZTP nepřišla o invalidní důchod. Pokud požádám o ZTP bude se opět projednávat i pobírání mého invalidního důchodu? Na internetu jsem četla, že lidé po podání žádosti o ZTP, můžou přijít o invalidní důchod, protože po podání žádosti mohou být opět předvolání před posudkovou komisi, která uděluje invalidní důchody. Je to tak?
Předem děkuji za odpověď.
S přáním pěkného dne

Odpověď:

Mohu přijít o invalidní důchod, pokud si požádám o průkazku ZTP?

Zda zdravotní stav odpovídá podmínkám pro přiznání průkazu mimořádných výhod (TP, ZTP, ZTP/P), určuje posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení (přesto, že se o tuto průkazku žádá na úřadu práce). Rozhodují tedy stejní posudkoví lékaři, kteří přiznávají invaliditu.

V případě podání žádost o průkaz mimořádných výhod však jde o úplně jiné řízení, které s invaliditou nemá de facto nic společného. Jak je uvedeno výše, jedná se dokonce o řízení jiného úřadu. Nemohu pochopitelně mluvit za všechny posudkové lékaře (mimořádnou kontrolu invalidity je možné skutečně provést), ale vámi popisovaná situace se v praxi neděje.