Mohu ČSSZ doložit potvrzení pojištění získané u Vojenského úradu sociálného zabezpečenia v Bratislave?

Otázka:

Dobrý den, odchod do starobního důchodu jsem měl k 7.2.2021. OSSZ mne informovala že žádost nemohou vyřídit, neboť vyžadují od slovenského nositele pojištění potvrzení veškeré doby mého pojištění, kterou lze hodnotit pro důchodové účely včetně evidenčního materiálu do r.1992, které jsou nezbytné pro stanovení správné výše mého starobního důchodu. Nesplňuji podmínku nároku na starobní důchod, jelikož jsem nezískal potřebných 35let pojištění pouze z české doby pojištění.
Od roku 1976-1996 jsem vykonával vojenskou službu a mám potvrzení o letech vojenské služby.
Dotaz zní: mohu potvrzení pojištění získané u Vojenského úradu sociálného zabezpečenia v Bratislave „DOLOŽIT“ u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ)?
Vojenskou službu jsem vykonával jak za ČSSR, tak ČSFR až po rozpadu Československa.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu ČSSZ doložit potvrzení pojištění získané u Vojenského úradu sociálného zabezpečenia v Bratislave?

Doložení takového podkladu nebude stačit k tomu, aby ČSSZ důchod vyřídila rychleji. ČSSZ vždy bude čekat na potvrzení dob, k jejichž hodnocení je příslušná slovenská strana, právě Slovenskem. Navíc k výpočtu je třeba znát i vaše výdělky na Slovensku (před rokem 1993) a ty může ČSSZ doložit opět pouze slovenská strana.

Otázka doplněna:

Dobrý večer, děkuji za odpověď.
Znamená to bylo praxi, že se nemohu pokusit poslat „Žadost“ o výpis – jak na stranu MO – odbor sociálního zabezpečení (ČR) , tak na Vojenský úrad sociálného zabezpečenia (SR) ????
Nezbývá mi než čekat?
Do roku 1990 jsem sloužil ve vojenském útvaru Klesání u Prahy a po roce 1990 vojenský útvar Strážske (okres Michalovce).
Vřele děkuji a hezky večer

Odpověď doplněna:

Doby pojištění získané v zahraničí si mezi sebou musí potvrzovat daní nositelé pojištění („důchodové úřady“ jednotlivých zemí). Informace, kterou tímto způsobem získáte, je dobrá pro vás, protože budete vědět, co vše mají na Slovensku zaevidováno. ČSSZ ale takovýto doklad akceptovat nebude a bude čekat na potvrzení od slovenského nositele pojištění.