Mluví se, že případná další mimořádná valorizace by se vyplácela jako mimořádná dávka

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, poslední přezkum invalidního důchodu jsem měl před pěti lety, mohu očekávat po takové době že by mi dělali další kontrolu? A druhá otázka pokud teď od června budu mít důchod 10 400 a od ledna by měla být valorizace jen o třetinu vyšší jakou částku bych měl? A třetí otázka, mluví se že případná další mimořádná valorizace by se vyplácela jako mimořádná dávka, to by posílala také ČSSZ a musel bych si o to zažádat nebo bylo automaticky? Děkuji za odpově

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mluví se, že případná další mimořádná valorizace by se vyplácela jako mimořádná dávka

Pokud již uplynulo pět let od poslední kontrolní lékařské prohlídky (KLP) pravděpodobně již další KLP naplánovanou nemáte a důchod máte přiznán trvale. To sice neznamená, že ji ČSSZ v budoucnu nemůže provést, ale nyní naplánovaná není.

Jaká bude valorizace od ledna 2024, bude známo na konci září 2023. Vaše informace o „třetinu vyšší valorizaci“ není správná. Počítá se s navrácením způsobu výpočtu valorizačního vzorce na původní, kdy se valorizace počítala z celého růstu inflace a jedné třetiny růstu průměrné mzdy (nyní je to polovina).

Stejně tak samozřejmě nyní není nic známo o tom, jaké změny případně nastanou v oblasti mimořádných valorizací. Až budou podmínky známé, podrobnosti o nich zveřejním na stránce o valorizaci.