Manžel má přezkum ID. Pokud by mu důchod zvýšili, musí se nemocenská ukončit?

Otázka:

Dobrý den, mám prosím dotaz. Manžel pobírá ID 1.stupně a je na neschopence od konce ledna. Nyní má přezkum ID, pokud by mu důchod třeba zvýšili, musí se nemocenská ukončit? Do práce ještě určitě není schopen zpátky nastoupit. Jak se dá taková situce případně řešit? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel má přezkum ID. Pokud by mu důchod zvýšili, musí se nemocenská ukončit?

Ano, i v tomto případě je třeba ukončit dočasnou pracovní neschopnost ukončit 30. dnem po vystavení posudku o invaliditě. Zákon nijak nerozlišuje, zda je o kontrolní lékařskou prohlídku vyvolanou ze strany ČSSZ nebo ze strany důchodce – § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb.

Pokud by došlo ke zvýšení na II. stupeň, je možné využít větu poslední § 65 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., která říká: „Pro účely věty první se za dočasnou pracovní neschopnost nepovažuje dočasná pracovní neschopnost, která se považuje za pokračování předchozí dočasné pracovní neschopnosti, která byla ukončena z důvodu, že pojištěnec byl uznán invalidním pro invaliditu prvního nebo druhého stupně.“ Podmínkou ale je, aby nová „navazující“ neschopenka“ byla vystavena na jinou diagnózu než ta původní – § 57 odst. 1 písm. g) zákona č. 187/2006 Sb. Je tedy možné mít vystavenu novou neschopenku na jinou diagnózu a v té pokračovat v dočasné pracovní neschopnosti.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď. Manžel ale právě není stále práce schopen, a nutností ukončení neschopenky by došlo k mnoha problémům s neschopností docházky do práce. Na jinou dg. nevím jak by se to udělalo, to asi řešení nemá.? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Řešení to má a je o to, která jsem vysvětlil výše. Pokud bude manžel uznán invalidním v druhém stupni (nevím, zda zde trochu nepřebíháme), bude nutné mu 30. dnem po vystavení posudku o invaliditě neschopenku ukončit. Následující den mu ošetřující lékař vystaví novou neschopenku, která ale musí být na jinou diagnózu. Je samozřejmě věcí lékaře, zda takto bude postupovat. Pokud ne, tak je řešením návrat do zaměstnání např. na jeden den (příp. si stačí vzít např. dovolenou) a nová neschopenka od dalšího dne.