Otázka:
Dobrý den,
narodila jsem se 18.2. 1965. Jsem rozvedená, moje děti jsou narozené: *** a ***. Pracují ve školství od 1. 9. 1984. V lednu 2019 mi byl přiznán ID 2. stupně.
Ráda bych se zeptala, jaké nároky, jaká práva a zároveň povinnosti mám při pobírání ID 2. stupně. Nezvládám pracovat na plný úvazek. Ve školním roce momentálně jsem schopná odpracovat maximálně 30 procent. Většinu školního roku jsem v PN. Zaměstnavatel mi sdělil, zda vzhledem k mé absenci nechci rozvázat pracovní poměr……….
Chtěla jsem si zažádat o předčasný starobní důchod. Avšak PSSZ mi bylo sděleno, že sice mám odpracováné a odvedené na daních pro stát dostatečné roky, ale……můj věk mě neopravňuje zažádat si o předčasný starobní důchod.
Vzhledem k tomu, že jsem sama, bydlím v hlavním městě a výše ID 2. stupně mně nestačí pokrýt náklady na živobytí, bych se tímto chtěla zeptat, zda není vskutku možné, nastoupit již do starobního důchodu.
Děkuji předem za odpověď.
(odstraněna data narození dětí, jinak redakčně neupravováno)
Odpověď:
Mám sice odpracované roky, ale žádat o předčasný důchod prý nemůžu
Aby mohl být přiznán starobní důchod (vč. předčasného), musí být mimo získání potřebné doby pojištění dosaženo i potřebného věku. Žena narozená 18. 2. 1965, která vychovala dvě děti, dosáhne důchodového věku 18. 10. 2029 (64 let a 8 měsíců). Předčasný starobní důchod je pak možné přiznat nejdříve 18. 2. 2025 (60 let) – § 31 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. O předčasný starobní důchod sice požádat můžete (uplatnit žádost vám PSSZ zakázat nemůže), ale tato bude ČSSZ zamítnuta.
V pracovněprávních vztazích nemají poživatelé invalidních důchodů navíc proti „nedůchodci“ žádnou zvláštní ochranu ani povinnosti vůči svému zaměstnavateli.