Otázka:
Dobrý den, pane Maříku! Můj dotaz zní. Jsem muž, OSVČ, narozen 6. května 1963. V červnu 2023 jsem si požádal o předčasný důchod bez výplaty. Od té doby mám zdravotní problémy a jelikož mám nárok na řádný starobný důchod až asi v lednu 2029, tak jsem si loni požádal o invalidní důchod. Ten mi bylpřiznán od 13. prosince 2024.
Uvažuji, co mám dělat? Podat námitku na zvýšení invalidního důchodu na vyšší stupeň?
Další možnost: mám založené doplňkové penzijní pojištění. Mohl bych použít moje naspořené peníze na důchod – předdůchod s tím, že bych ukončil živnost?Ale nevím, jestli by se mi započítala doba předdůchodu do dpracované doby a zda bych pak nebyl bit na výši mého důchodu.
Další možnost: v případě, že bych živnost neukončil a byl třeba rok na neschopence atd., počítala by se mi tato doba nemocenské do odpracované doby pro výpočet důchodu?
Další možnost: kdybych pečoval o osobu blízkou – 2. nebo 3. stupeň závislosti, ta doba péče by se započítala do doby odpracované na důchod?
A pokud bych ukončil ke konci roku živnost a nahlásil se na ÚP, tato doba evidence by se mi počítala ? A poškodilo by mě to s výší důchodu?¨Sám jsem si počítal důchod starobní a vyšlo mi asi 19.100,– Kč.
Co by bylo, pro mne, pane Maříku nejlepší řešení? Ze zdravotních důvodů už to podnikání nezvládám. Děkuji Vám moc za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Mám přiznaný předčasný důchod bez výplaty a ze zdravotních důvodů již nemohu pracovat
Zda máte podávat námitku proti rozhodnutí ČSSZ vám radit nemohu. V rámci námitkového řízení se znovu posuzuje váš zdravotní stav a výsledkem může být nejen zvýšení nebo ponechání současného stupně invalidity, ale jeho snížení nebo odejmutí.
Důchodového věku dosáhnete 6. 1. 2028.
Odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění u odložené výplaty předčasného důchodu lze pouze výdělečnou činnosti. Výdělečnou činností není předdůchod (ten není ani dobou pojištění), není to doba trvání dočasné pracovní neschopnosti po skončení pojistného poměru, není to péče a pochopitelně to není ani evidence na úřadu práce. Žádná z těchto možností není výdělečnou činnosti, nebudete s ní získávat další dobu pojištění ani odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty. To lze skutečně pouze výdělečnou činností, tj. zaměstnáním, příp. samostatnou výdělečnou činností s povinnou účastí na pojištění (dočasné pracovní neschopnost v době trvání výdělečné činnosti nevadí). Z tohoto neexistuje žádné výjimka a toto nelze nijak obejít.
Otázka doplněna:
Dobrý den, pane Maříku, mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď! Prosím Vás, ještě se zeptám znovu k dotazu ze dne 20. 3. 2025.
Abych to nějak přečkal do ledna 2028 (do nároku na řádný důchod), pokud bych byl OSVČ dále (nepřerušil to), a pracoval například do konce roku 2025, pak si vzal neschopenku, pak zase pokračoval jako OSVČ a tak dále, že bych zase marodil co nejdýl a takhle to střídal po dobu 3 let, to bych mohl, aby se mi to započítalo do doby pojištění na důchod? A pak až bych živnost zrušil (po nároku na řádný starobní důchod). Myslím si to tak správně? Děkuju Vám ještě za další odpověď rychlou. Mějte se hezky!
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Ano, takto lze postupovat a pokud po celou dobu budete mít povinnou účast na sociálním pojištění, zajistíte si tím odmazávání krácení předčasného důchodu i získání další doby pojištění. Dočasná pracovní neschopnost v době trvání samostatné výdělečné činnosti nevadí.