Mám odpracováno 21 let. Jak to budu mít se starobním důchodem?

Otázka:

Dobrý den. Narodila jsem se říjen 1969. Mám 2 děti. V květnu 2018 mi byl přiznán inv.důchod 1. stupně. Měla jsem odpracováno 21 let. Vzhledem k tomu, že mám problémy s páteří a léčím se s bipolární poruchou,na malém městě jsem prakticky neschopná sehnat zaměstnání, kromě přivýdělku, který se do důchodu nezapočítává. Jak to tedy budu mít se starobním důchodem? Jaké mám možnosti,pokud bych,nedej bože,jednou zůstala sama? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám odpracováno 21 let. Jak to budu mít se starobním důchodem?

Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na starobní důchod, vysvětluji v tomto článku. Toto jsou podmínky, které platí dnes – jaké podmínky budou platit za nějakých 15 až 20 let, to vám dnes nikdo nepoví. Za současných podmínek by vám nárok na starobní důchod vznikl, ale až v 70 letech.

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Jak je v článku uvedeno, po přiznání invalidního důchodu je důležité zůstat nadále sociálně pojištěná (výdělky už tak důležité nejsou). Pokud budete dlouho nepojištěná, bude to mít vliv na výši starobního důchodu, příp. vám při dosažení důchodového věku na starobní důchod nemusí vzniknout nárok.

Jednoduše je třeba být co nejvíce pojištěná. Žádná jiná rada na tuto situaci není.