Mám invalidní důchod 1. stupně. Kolik peněz musím odvádět jako OSVČ?

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod 1třídy je mě 55 let a jsem OSVČ. KOLIK PENĚZ MUSÍM ODVÁDĚT PENĚZ NA SOCIALNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ ???,aby se mě nekrátil starobní důchd a dostal ho v plné víši podle odpracovaných let .Ještě prosí kdo by mě ho mohl předběžně vypočítat,děkuji za vaši odpvěď a informace . S pozdravem

dobry den,jsem ozz kolik si mam platit zdravotní a socialí aby se mě nic nekratilo.Diky moc

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám invalidní důchod 1. stupně. Kolik peněz musím odvádět jako OSVČ?

Zdravotní pojištění s výpočtem důchodu nijak nesouvisí.

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Důležité je zůstat stále sociálně pojištění, tj. jako OSVČ si plaťte minimum, které vám vyjde na přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, které vám zaručí další účast na sociálním pojištění. Podrobně se tomuto tématu věnuji zde.

V 55 letech vám nikdo starobní důchod spočítat nedokáže. Nyní známe výpočet pouze pro rok 2021. Na rok 2022 bude znám výpočet nejdříve v září 2021 atd.

Uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou (OZZ) nijak neovlivňuje výpočet starobního důchodu. Tedy OZZ i osobě, která tento status nemá, se důchody počítají naprosto stejně. Nevím, čemu říkáte “krácení” starobního důchodu, protože krátí se předčasný starobní důchod podle toho, o jakou dobu před dosažením důchodového věku je přiznán. Starobní důchod je spočítán ze získaných let pojištění a vyměřovacích základů. V této souvislosti není možné mluvit o nějakém krácení.