Otázka:
Dobrý den. Mám dotaz ohledně dcery. Letos jí bude 20 let (zatím 19). Studuje (letos maturita). Neměla zatím žádné příjmy . Její zdravotní stav je špatný(neměný) a chceme požádat o částečný invalidní důchod. Chtěla jsem se zeptat, kdy by bylo nejvhodnější o inv.důchod požádat z důvodu výše výpočtu částky ID. Podle informací do 20 let je nutná doba pojištění pro vznik nároku na ID méně jak jeden rok (stačí i jeden den) .Jde o to, aby dcera měla aspoň trochu nějaké pěníze při pobírání ID( aby pokud bude zdravotně zvládat , tak aby mohla pracovat jen na zkrácený uvázek ).Co by bylo v jejím případě nejvhodnější .
Může zažádat o ID před 20 rokem a někde se nechat zaměstnat na chvilí, aby měla pojištění, nebo po studiu může jít na pracák (ale to už bude mít 20 let ) a ID se ji bude počítat z podpory na pracovním úřadu? Nebo má zkusit pracovat (po 20 roku- zde je už doba pojištění 1 rok pro nárok ID) i když by měla malý příjem z důvodu zkráceného úvazku. Také se obávám, že pokud zažádáme dřív, než bude mít nějakou dobu pojištění , tak se sice stane invalidní, ale nebude pobírat invalidní důchod, ale pokud by měla třeba pojištění 1 den, tak by už ID pobírala dle částky odvodu za tento jeden den. Ještě se chci zeptat, zda ovlivní výpočet částky ID výše příjmu (např. nechá se zaměstnat na týden a buď bude mít malý příjem nebo vysoký- dle odpracovaných hodin- co zdravotně zvládne). Děkuji za odpověď
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Má studující dcera požádat o invalidní důchod před 20. narozeninami?
Nelze směšovat získání doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod a jeho výpočet. Při přiznání důchodu před 20. narozeninami činí potřebná doba pojištění 1 den, po 20. narozeninách by to byl 1 rok. Jako doba pojištění se pro tyto účely ale hodnotí i doba studia, takže pokud je letos vaše dcera v maturitním ročníku, získala už více než 3 roky pojištění, takže toto nemusíte řešit – § 40 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.
U takto mladých invalidů se invalidní důchod počítá způsobem popsaným v článku o ochranném výpočtu invalidních důchodů. Pokud se domníváte, že zdravotní stav dcery odpovídá invaliditě, ať si klidně o důchod požádá. Není třeba nijak kalkulovat, výše důchodu bude stále stejná.
Otázka doplněna:
Dobrý den
děkuji za podání informací k mému dotazu. Potřebovala bych dotaz ještě doplnit.
Můžete mi sdělit výši důchodu u dcery ( I.stupně ID -před 20 rokem) v případě , že tedy nebude mít žádný příjem. A druhý dotaz -kolik by činil ID (stejný případ) pokud by byla v pracovním poměru s odvody na OSSZ třeba jen 14 dní v hrubé částce např. 30.000,- Kč ?
Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Výše invalidních důchodů přiznávaných mladým invalidům mám popsané v článku, na který vás odkazuji výše. V roce 2022 činí invalidní důchod pro invaliditu I. stupně spočítaný tímto způsobem 7 319 Kč.
Takto se výše invalidního důchodu (spočítaného „klasicky“) určovat nedá. Vyměřovací základy se hodnotí z rozhodného období a to končí rokem předcházejícím roku přiznání důchodu, tj. u důchodu s datem přiznání v roce 2022 končí 31. 12. 2021. Kdyby byl datum vzniku invalidity stanoven do roku 2021, končilo byl rozhodné období dokonce 31. 12. 2020. Takto nemá smysl hloubat.