Otázka:
Dobry den, chtela bych se zeptat na dotaz ohledne nepriznani ID. Tatinek zadal uz podruhe o indvalidni duchod. Poprve mu nebyl priznam, protoze podle posudkove lekarky nebyl na nemocenske. Behem roku se situace zmenila a tatinek musel na nemocenskou + pribyla dalsi dg. . Po opetovnem zadani ID mu tatinkovi rekla tataz pani doktorka, ze mu ID neprizna protoze vykonava pozici technicko hospodarskeho pracovnika. kdyby vzal pozici delnika duchod mu prizna. ma vubec posudkovy lekar pravo rict takovou vec aniz by se koukal na dg. ale na pracovni pozici. tatinek nedela vrcholoveho manazera ani jeho mesicni prijem nedosahuje prumerne mzdy v cr. ale samozrejme taky nema minimalni mzdu. 30 let je zamestnany a buduje si nejakou pozici a ted kvuli tomu, ze se na nej sesypalo zdravi prece tu pozici neopusti ale bude se snazit domluvit si castecny uvazek.
Jeho osetrujicimu lekari se takoveho vyjazdeni zda prinejmensi divne protoze si podle nej pani posudkova lekarka protireci prvni tatinek nebyl na neschopence kdyz je tak ji vadi pracovni pozice. taky mu rekla ze pokud bude cely rok na neschopence tak mu da cely indvalidni duchod. ale co kdyz tatinek promarodi rok a za rok mu tataz ani rekne ze opet nema na nic narok a ztrati zamestnani a nezbyde mu nic jineho nez jit na urad prace.
jak by jste prosim Vas v takove situaci se zachovali?
mame zkusit kontaktovat nejakeho pravniho zastupce aby napsal odvolani?
dekuji vam mnohokrat za odpoved.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Má na přiznání invalidního důchodu vliv pracovní pozice?
Hned v počátku musím připomenout, že důchodová poradna neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro přiznání invalidního důchodu – zdravotní stav nelze hodnotit přes internet a ani nejsem lékař. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Samozřejmě se mi těžko hodnotí vyjádření posudkového lékaře, ale je pravda, že při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění. Pracovní pozice žadatele o důchod je také důležitá – při jinak stejném onemocnění bude odlišně „ohodnocen“ horník a jinak zaměstnanec z kancelářské pozice. § 39 odst. 1 až 4 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:
(1) Pojištěnec je invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %.
(2) Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla
a) nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně,
b) nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně,
c) nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.
(3) Pracovní schopností se rozumí schopnost pojištěnce vykonávat výdělečnou činnost odpovídající jeho tělesným, smyslovým a duševním schopnostem, s přihlédnutím k dosaženému vzdělání, zkušenostem a znalostem a předchozím výdělečným činnostem. Poklesem pracovní schopnosti se rozumí pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezení tělesných, smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem, který byl u pojištěnce před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.
(4) Při určování poklesu pracovní schopnosti se vychází ze zdravotního stavu pojištěnce doloženého výsledky funkčních vyšetření; přitom se bere v úvahu,
a) zda jde o zdravotní postižení trvale ovlivňující pracovní schopnost,
b) zda se jedná o stabilizovaný zdravotní stav,
c) zda a jak je pojištěnec na své zdravotní postižení adaptován,
d) schopnost rekvalifikace pojištěnce na jiný druh výdělečné činnosti, než dosud vykonával,
e) schopnost využití zachované pracovní schopnosti v případě poklesu pracovní schopnosti nejméně o 35 % a nejvíce o 69 %,
f) v případě poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 % též to, zda je pojištěnec schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.
Výše uvedeným nechci říci, že by váš tatínek měl jít pracovat na dělnickou profesi, ale je skutečně pravdou, že pracovní pozice může mít na posouzení zdravotního stavu vliv.
Pokud nesouhlasíte s posouzením zdravotního stavu a následným rozhodnutím ČSSZ o nepřiznání důchodu, můžete podat námitku.