Lze po vydání rozhodnutí dodatečně doložit doby zaměstnání (brigády)?

Otázka:

Dobrý den,
dle čerstvého důchodového výměru mám celkovou dobu pojištění 47 roků a 46 dnů.Po snížení náhradní doby pojištění (6let studia) činí doba pojištění 45 roků a 338 dnů. To znamená, že mi k započtení celého roku chybí 27-28 dnů.
Během studia jsem každé prázdniny pracovala min.1 měsíc (celkem za studium cca 5-6 měsíců). Lze toto nějak dodatečně zohlednit abych neměla celých 6 let krácených na 80%.Výplatní lístky už samozřejmě nemám (kdo by taky před 40 léty pamatoval na důchod), mám akorát 2 x potvrzení ve VŠ indexu o výrobní praxi, nebo bych mohla doložit svědecké potvrzení. Pracovala jsem u Pozemních staveb Gotwaldov a České Budějovice a v Ostravě Vítkovicích v prádelně.
Nevím jestli tyto podniky ještě existují.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze po vydání rozhodnutí dodatečně doložit doby zaměstnání (brigády)?

Doložit neprokázanou dobu pojištění (zaměstnání) je možné kdykoliv a to i po vydání rozhodnutí o přiznání důchodu. ČSSZ následně znovu rozhodne o výši důchodu. Důchod je však možné doplatit nejvýše pět let zpětně – § 55 zákona č. 155/1995 Sb.

Prohlášení dvou svědků je až poslední možností, jak prokázat dobu zaměstnání. Nejdříve je třeba se pokusit dohledat dobu buď přímo u tehdejšího zaměstnavatele, příp. nástupnické organizace nebo v archivu. Teprve až tyto pokusy selžou, je možné přistoupit k využití svědeckých prohlášení. S došetřením konkrétní doby vám musí pomoci na příslušných OSSZ, ale minimálně Pozemní stavby by (dle mého názoru) nemělo být takový problém dohledat.

Upozorňuji, že doložená doba zaměstnání při studiu neprodlouží dobu, po kterou je studium hodnoceno. Pouze zajistí, že daný měsíc nebude hodnocen na 80 %, ale na 100 %. Doložením jednoho takového měsíce tedy získáte cca 6 dní pojištění navíc.