Lékařka poslala manžela podat žádost o invalidní důchod. Musí si nyní žádat?

Otázka:

Dobrý den,manzel -48 let-měl letos v únoru infarkt a pět dní byl v bezvědomí.Od propuštění z nemocnice dochází na kontroly k praktické lékařce a kardiologovi. V září ho praktická lékařka poslala OSSZ,ze si má připravit žádost o invalidní důchod.Manzel pracoval jako vozmistr,tedy v kolejišti na směny a docházel na roční periodické prohlídky k závodní lékařce.Te se zdá návrat do práce příliš brzký kvůli vážnému bezvědomí,do stávajícího zaměstnání ho nyní nepustí.Manzel se cítí celkem dobře až na nedávný lehký incident,ktery byl vyřešen změnou medikace..,ale při lehké námaze je dost vyčerpaný a také se mu těžko dýchá.Poradte,prosim,zda si musí o duchod zažádat nebo by mohl ještě zůstat na nemocenské a více se zotavit a zvýšit si tak šanci na návrat do práce a ke své profesi ? Manžel je touto situací velice vystresovan.dekuji za brzkou odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lékařka poslala manžela podat žádost o invalidní důchod. Musí si nyní žádat?

Jakým způsobem se postupuje po uznání invalidity ve vztahu k ukončení dočasné pracovní neschopnosti a k následnému přiznání výplaty invalidního důchodu, vysvětluji v článku Od kdy bude přiznán invalidní důchod?

Případné datum uplatnění žádosti o jakýkoliv důchod je pouze na rozhodnutí každého žadatele, tj. pokud si váš manžel nechce o invalidní důchod požádat, nikdo ho k tomu nedonutí. Na druhou stranu o trvání dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje manželova ošetřující lékařka a ta tedy může vašeho manžela uschopnit a “poslat do práce”. Vzhledem k tomu, že podpůrčí doba nemocenské bude zřejmě vašemu manželovi končit v únoru, je skutečně vhodné si během října, nejpozději během listopadu, o invalidní důchod požádat.