Kvůli valorizaci nemám nárok na slevu na dani na manželku

Otázka:

Dobrý den,
Mám manželku s Invalidním důchodem pro invaliditu I. stupně. V lednu ji zvýšili Invalidní důchod o 110+70Kč a tím pádem se do ročního zůčtování už nevejde do limitu 68 000 pro slevu na dani. (žena je teď doma sy synem a pobírá jen rodičovský příspěvek) . Je to asi ze strany státu účelové – za 180kč měsíčně ušetří 50 000Kč za rok…

Chci se zeptat , jestli je možné nějakém způsobem snížit invalidní důchod , nebo udělat něco jiného pro to , aby jsme si mohli za rok 2017 odečíst daně.

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kvůli valorizaci nemám nárok na slevu na dani na manželku

Ne, invalidní důchod není možné snížit jen proto, abyste se vešli do limitu pro jinou dávku nebo daňové zvýhodnění (naopak to by bylo účelové jednání). Invalidní důchod je spočítán podle podmínek stanovených zákonem o důchodovém pojištění z dosažených dob pojištění a vyměřovacích základů (výdělků) a dodatečně ho není možné snižovat bez zákonné opory – např. pokud by byl spočítán chybně a přiznán ve vyšší částce, ke snížení by po zjištění této skutečnosti samozřejmě došlo. To jsou ale čisté fabulace.

Opravdu si nemyslím, že by při stanovování valorizace nad rámec požadavku zákona vláda přemýšlela o tom, že někoho připraví o slevu na dani na manželku. Kvůli tomu, že vám by se nyní hodilo nižší přidání, by mělo méně dostat dalších téměř 2.900.000 důchodců? Zvýšení důchodů má dopad na státní rozpočet v řádu miliard korun, tzn. vámi zmiňovaných 50.000 Kč určitě nikdo do úvahy nebere.