Krátí se mi nějak budoucí důchod evidencí na ÚP a předdůchodem, pokud budu stále až do důchodu evidován na ÚP?

Otázka:

Dobrý den,
jsem muž, narozen 17.5.1957, nárok na důchod mám k 17.1.2021, celkem mám od PSSZ potvrzenou evidovanou dobu pojištění ke 31.12.2013 v délce 40 roků a 310 dní,, náhradní doba pojištění/asi v tom započtená studia, to si myslím/ je 9 roků a 151 dnů, od 1.1.2014 jsem evidován na úřadu práce.
1.Mám v tomto případě dost započtené doby pojištění na důchod když zůstanu evidován na ÚP?
2.Počítá se mi evidence na ÚP do dob pojištění? Myslím, že nepočítá!
3. Krátí se mi nějak budoucí důchod evidencí na ÚP a předdůchodem pokud budu stále až do důchodu evidován na ÚP? Případně o kolik či jak si to spočítám?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Krátí se mi nějak budoucí důchod evidencí na ÚP a předdůchodem, pokud budu stále až do důchodu evidován na ÚP?

  1. Dovolím si odpovědět citací z článku o informativním osobním listě důchodového pojištěníNa IOLDP je uveden i součet evidovaných dob a součet náhradních dob pojištění. Jedná se skutečně pouze o běžný součet všech evidovaných dob a nejde o informaci, kolik let doby pojištění daný pojištěnec získal pro nárok na důchod a jeho výpočet. Z tohoto údaje tedy obecně nelze vyvozovat žádné závěry o získané době pojištění, kterou je vždy nutné spočítat (zde je kalkulačka a další vysvětlení). Vzhledem k vámi poskytnutým informacím je však jasné, že potřebnou dobu pojištění jste již získal.
  2. V jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, vysvětluji v článku úřad práce a důchod.
  3. Jakým způsobem ovlivní výpočet starobního důchodu předdůchod nebo úřad práce jsem v důchodové poradně vysvětlovat mnohokrát – např. zde nebo zde. Vzhledem k tomu, jak dlouho jste již v evidenci úřadu práce, brzy nastane doba (pokud již nenastala), že se vám žádná další doba z evidence na ÚP při výpočtu důchodu hodnotit nebude. Z vašeho dotazu mám trochu dojem, že se domníváte, že ke zjištění, jakým způsobem ovlivní dlouhodobá evidence na ÚP výpočet důchodu stačí uvést, jak dlouho tam jste evidovaný. Výpočet důchodu je velmi složitý a ovlivňuje ho mnoho faktorů, především získaná doba pojištění a vyměřovací základy (výdělky) od roku 1986. Výpočet se dále každý rok mění a nyní neznáme ani výpočet na rok 2018, natož na rok 2021. Obecně: Ano, dlouhodobá evidence na ÚP vám starobní důchod sníží, protože získáte kratší dobu pojištění a při evidenci delší než je popsána ve výše odkazovaném článku dojde k rozmělnění výdělků získaných v jiný dobách.

Mimo výše odkazovaných článku vám doporučuji k přečtení článek o předdůchodu a článek srovnávající předdůchod s předčasným důchodem.