Krácení vdovského důchodu za odchod do předčasného důchodu

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1955 a chtěla bych odejít do důchodu o rok dřív 24. 10. 2014. Manžel narozen 11. 9. 1953 zemřel 3. 4. 2013, zajímalo by mě, kdy mě vznikne opětovný nárok na vdovský důchod a je-li také krácen procenty jako předčasný důchod. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Krácení vdovského důchodu za odchod do předčasného důchodu

Bohužel jste neuvedla přesné datum narození a počet vychovaných dětí, což jsou údaje zásadní pro stanovení data obnovy vdovského důchodu – předpokládám dvě děti a datum narození v říjnu 1955.

Pokud výše uvedené platí, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám vznikne v únoru 2015, kdy dosáhnete věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození.

Za to, že jste šla do předčasného důchodu vám vdovský důchod krácen nebude, bude však „pokrácen“ vzhledem k souběhu s dalším vypláceným důchodem (ve vašem případě předčasným starobním). Stejně pokrácen by byl i při přiznání řádného starobního důchodu. Nižší z důchodů (většinou vdovský) se poté vyplácí pouze ve výši poloviny procentní výměry. K tomuto propočtu máme vytvořenu kalkulačku na stránce o vdovském důchodu.