Končí odchodem do předčasného důchodu automaticky pracovní poměr?

Otázka:

Dobrý den, jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, zažádala jsem raději o předčasný starobní (o tři čtvrtl.), který mám již schválený (mám Rozhodnutí i datum výplaty). Moje vedoucí dnes psala:
“Máš o tom nějaký doklad, na základě kterého bude ukončen pracovní poměr?”
Prosím o rychlou odpověď, na OSSZ mě řekli, že pracovní neschopnost skončí určitého dne a další den budu již starobní důchodce. Prosím, ukončuje se pracovní poměr (prac. poměr na dobu neurčitou) nebo se automaticky odchází do SD?

Odpověď:

Končí odchodem do předčasného důchodu automaticky pracovní poměr?

Na ukončení pracovního poměru jste měla být dohodnutá už před podáním žádosti o předčasný starobní důchod. Sám zaměstnavatel na potvrzení dle § 83 zák. č. 582/1991 Sb., které vyplňuje pro okresní správu sociálního zabezpečení, potvrzuje, že “výdělečná činnost skončí dne ……”. Kdyby o této situaci věděl pracovník ČSSZ, který rozhodoval o přiznání vašeho předčasného starobního důchodu, nemohl by vám přiznat jeho výplatu.

Přiznání předčasného starobního důchodu automaticky neukončuje pracovní poměr. Na ukončení pracovního poměru musíte být (správě již před podáním žádosti) dohodnutá se svým zaměstnavatelem. Žádný takový doklad, kterého se dožaduje vaše vedoucí, tedy neobdržíte, protože ani neexistuje. Se svým zaměstnavatelem jednoduše ukončete pracovní poměr dohodou ke dni, jenž předchází dnu přiznání důchodu. Ke stejnému dni musíte také ukončit dočasnou pracovní neschopnost. Např. pokud máte předčasný důchod přiznaný od 20. 11. 2014, pracovní poměr ukončete k 19. 11. 2014.