Kolik si jako invalida 3. stupně s důchodem cca 13 200 Kč mohu vydělat?

Otázka:

Dobrý den. Mohu se zeptat..
1. pobírám invalidní důchod 3 stupně.
Pokud požádám o průkaz ZTP (mám obtíže vydržet na nohou a občas bych si rád sedl v MHD a je mi to blbé to vysvětlovat lidem) , tak je lepší mít průkaz – tak jak mi kvůli tomu může být snížen či odebrán invalidní důchod, jak jste psal? Jakou to má logiku? Když jsem na tom tak blbě, že musim žádat o průkaz ZTP, tak spíš potřebuji pomoc, než aby mi důchod snížili.. děkuji za vysvětlení.
2. kolik si jako invalida 3 stupně s důchodem cca 13200 (od června 13900) cca mohu vydělat? pracuju jako osvč – prodej zboží z domova.. moje zisky jsou podmíněné a tak nestálé, pracovat normálně vesměs nemohu .. aby mi ho nesnížili? přecejen, je to namáhavé (a občas asi pracuji i víc, než bych se cítil) , protože se s důchodem vzhledem k ceně nájmů nedá vyjít a holt co se týče práce, tak si nemůžu vybírat..
– účetní říkala něco jako cca 7-8 tisíc měsíčně. ale nevim, ptám se.
kontroly pravidelné mi zrušili, tj. mám důchod trvale do konce života bez kontrol.. ale předpokládám, že toto je podmíněné psychiatrem – tedy stačí jeho rozhodnutí a budu přezkoumán.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik si jako invalida 3. stupně s důchodem cca 13 200 Kč mohu vydělat?

Logiku to má jednoduchou. Pokud by posudkový lékař zjistit, že zdravotní stav žadatele zjevně neodpovídá přiznanému stupni invalidity, pak je přeci logické, že se takovému člověku nemá ponechat stupeň invalidity, jemuž jeho zdravotní stav neodpovídá. Naprosto jasně jsem napsal, že se jedná o zcela výjimečnou situaci, tj. stalo by se tak pouze ve chvíli, kdy by nadhodnocení bylo naprosto zřejmé.

Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezena. Posouzení zdravotní stavu rozhodně nebude probíhat podle toho, jakou částku přiznáte z výkonu samostatné výdělečné činnosti.