Ke dni 27. 11. 2023 mi bude 60 let. Zažádala jsem o předčasný důchod

Otázka:

Dobrý den,
ke dni 27.11.2023 mi bude 60 let. Zažádala jsem o předčasný důchod (4 měsíce před datem odchodu), nicméně mi to zřejmě nebude nic platné. Může OSSZ zamítnout moji žádost, když byla řádně podána v době platnosti starých podmínek? Můj další dotaz směřuje k tomu, že pokud nebudu moci odejít do předčasného důchodu, chci od 01.12.2023 začít čerpat předdůchod v délce 24 měsíců z naspořených peněz. Po uplynutí této doby bych požádala o předčasný důchod. Je to možné takto kombinovat?
Předem děkuji za Váš čas.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ke dni 27. 11. 2023 mi bude 60 let. Zažádala jsem o předčasný důchod

Pokud jste se chtěla vyhnout novým podmínkám, které budou účinné zřejmě od září 2023, tak je vámi zvolený postup skutečně k ničemu, protože rozhodující je datum přiznání důchodu, ne datum sepsání žádosti. Žádost ale zamítnuta nebude, pouze bude důchod přiznán za nových podmínek, tj. s vyšším krácením a nevalorizováním procentní výměry důchodu. Zkrácení věku potřebného pro přiznání předčasného důchodu má být účinné až od podzimu roku 2024.

Pobírat předdůchod a následně předčasný důchod samozřejmě možné je. Předdůchod je pouze forma čerpání vaši naspořených peněz – můžete při něm a po něm dělat cokoliv.

O dávkách důchodového pojištění nerozhodují OSSZ, ale ČSSZ.